Výměnný pobyt na ZŠ Pšovka 2023

Výměnný pobyt na ZŠ Pšovka 2023

Vzdálenost 1 300 km dělí Mělník a chorvatské městečko Trpanj. Přesně tuto vzdálenost museli zdolat žáci spřátelené chorvatské školy, aby se bezpečně dostali na Mělník na Základní školu Pšovka. Začátkem této velké cesty, na začátku měsíce června, se začal psát příběh pětidenního výměnného pobytu mezi chorvatskými žáky a žáky Základní školy Pšovka. Vzácná návštěva přiletěla 31.5.2023 na letiště Václava Havla. Následovalo oficiální uvítání ve škole a rozdělení žáků do českých rodin, které se o ně následující dny staraly.

Ve čtvrtek 1.6.2023, na Den dětí, se konala pro chorvatské žáky a ubytovávající žáky exkurze po Mělníku. Navštívili zámek Mělník, kde je doprovázel samotný pán Lobkowicz, dále také mělnické podzemí a studnu a samozřejmě nemohla chybět procházka po historickém centru města, pohled na soutok řek Labe a Vltavy a ochutnávka české svíčkové v restauraci U Šatlavy. Mělník si po prvních minutách všichni oblíbili. Následující den následovala exkurze do historické Prahy a v sobotu 3.6.2023 navštívili skanzen v Přerově nad Labem a Botanicus v Ostré. Výměnný pobyt se skončil v neděli 4.6.2023 srdceryvným loučením.

Od prvního seznámení po konečné loučení bylo vidět, že žáci mezi sebou mají opravdu přátelský vztah. Po celou dobu spolu komunikovali, spolupracovali, procvičovali svoje dovednosti v oblasti anglického jazyka a v rodinách se jim dostalo největší možné péče.Z toho vyplývá, že výměnný pobyt přinesl jenom samé pozitivní ohlasy.

Doufáme, že se opět brzy shledáme v chorvatském městečku Trpanj.