Spolupráce s Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského

Žáci naší školy se účastní vědeckého projektu ve spolupráci s Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR.

Ve středu 13.5.2026 se vybraní žáci druhého stupně zúčastnili přednášky významného českého vědce RNDr. Martina Feruse, Ph.D. s názvem Alchymie vesmíru. Povídali jsme si o vzniku vesmíru, o planetách a hvězdách, o původu života na naší planetě nebo o meteoritech. Žáci se seznámili s vědeckými metodami a přístroji používanými k výzkumu vesmíru. Dozvěděli se, že vesmír je plný vodíku a helia a že hvězdy jsou továrny na chemické prvky. Dále pan doktor Ferus velmi poutavě vyprávěl o vzniku sluneční soustavy a nových hypotézách o vzniku života na naší krásné planetě.

Vrcholem přednášky byly ukázky skutečných meteoritů z Marsu, Měsíce i z jiných koutů vesmíru, na které jsme si mohli sáhnout, a vidět je zblízka. Přednáška byla úžasná a žáci nadšení. Všichni už se těšíme na další setkání, které se uskuteční přímo v laboratořích Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v Praze. Moc děkujeme panu doktoru Ferusovi za možnost se účastnit tohoto vědeckého projektu.

Ve středu 27.5.2026 se vybraní žáci druhého stupně zúčastnili exkurze do laboratoří Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského v Praze. Exkurze byla dalším setkáním účastníků vědeckého projektu ve spolupráci s Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, který pro naši školu připravuje pan RNDr. Martin Ferus, Ph.D.

Po příjezdu do Prahy žáky přivítali zaměstnanci Ústavu fyzikální chemie. Po rozdělení do tří skupin jsme navštívili během dopoledního bloku tři laboratoře – laboratoř fluorescenční mikroskopie, laboratoř katalýzy se zařízením „glove box“ a EDU laboratoř s ukázkou elektrolýzy. V další části jsme měli možnost vidět pracoviště laserového systému PALS. Během pauzy na oběd a odpočinek žáci shlédli dokument o první československé družici Magion.

Odpoledne jsme pod vedením pana doktora Feruse navštívili laboratoře Oddělení spektroskopie. Viděli jsme Fourierův spektrometr a dozvěděli se o využití stratosférických letů a o dalších zajímavostech z kosmochemie.

Moc děkujeme panu doktoru Ferusovi za skvělou exkurzi a těšíme se na další setkání, které proběhne na konci školního roku na hvězdárně v Ondřejově.