Pšovka v Chorvatsku

Pšovka v Chorvatsku

Před 3 lety organizovala Základní škola Mělník – Pšovka poznávací výlet pro žáky chorvatské partnerské školy. Kvůli koronavirové krizi se výlet mělnických dětí na jih Chorvatska stále odkládal, ale letos jsme konečně mohli od 1. do 5. června zavítat ke břehům Jaderského moře.

Dvě odvážné učitelky a čtyři žáci s výbornou angličtinou vyrazili na dlouhou asi 1200km cestu do městečka Trpanj. Čekalo nás zde velmi milé přivítání a řada skvěle připravených výletů. Zdolávali jsme stonské hradby, ochutnali jsme stonskou sůl a prohlédli si exponáty muzea vína. Prošli jsme staré město Trpanje, její překrásné pobřeží a zavítali do kostela sv. Petra a Pavla. Ve městě Orebić jsme navštívili námořní muzeum, františkánský klášter, hřbitov a kostel Panny Marie Andělské. S českou průvodkyní jsme si na ostrově Korčula prohlédli stejnojmenné město, místní klenotnici, muzeum a katedrálu sv. Marka. Nejvíce nás však nadchla návštěva oslí farmy a parádní plavba na soukromé lodi. Celkem jsme prostřídali mnoho dopravních prostředků: auto, letadlo, autobus, malý autobus, katamarán, loď a trajekt. Pro některé z nás už toto bylo velkým zážitkem.

Počasí se nám vydařilo, plavání v krásně čistém a příjemně teplém moři jsme si nadmíru užili. Procvičili jsme si angličtinu v reálném životě, zažili jsme spoustu legrace a díky několika dnům jsme získali nové přátelé a mnoho nezapomenutelných vzpomínek. Osnovne škole Trpanj mockrát za všechno děkujeme.

Mgr. Pavla Ležalová